Muhtemelen bunu söylemek için bir araştırmaya ihtiyacımız yok sadece araştırmalar seksin uzun solukta ilişkiyi geliştirmenin en etkili yolu bulunduğunu gösteriyor.

Peki ya uzun yıllardan sonrasında hala tutkulu bir cinsel yaşam sürdürmke mümkün mü? Çoğunlukla bu probleminin yanıtı ‘hayır’ oluyor. Bu ‘hayır’ın sebepleri araştıran araştırmacılar çiftlerin birbirlerine karşı duydukları cinsel isteğin azalmasın yol açan 6 genel hatayı buldu. İşte çiftlerin yatak odasında yapmış olduğu 6 yaygın hata…

HATA 1: BİRLİKTELİK İÇİN TARİH BELİRLEMEKTEN VAZGEÇİN

Uzun soluklu birlikteliklerde eşlerden en azından biri cinsel ilişki için kendi takvimini oluşturuyor. Bir sex ve ilişki terapisti ve The New Monogamy kitabının yazarı Tammy Nelson, bu durumla ilgili şu uyarılarda bulunuyor:

“Süslü bir akşam yemeğinden sonrasında, mum ışığında ve şaraptan sonrasında, eve gelip birbirinize atlamak isteyeceğiniz fikri aklınıza geliyor fakat çoğunlukla çiftler bu şekilde gecelerden sonrasında uyumayı tercih ederler. Çiftler birden bire kararlar vermeli. Bir akşam örneğin çocuklarını evden göndermeli.Bu planlamaktan oldukça daha keyifli ve yapıcıdır.”

HATA2: HAZIR OLMAYI BEKLEMEYİN HAZIRLANIN

Canınızın beraberlik istemesini beklemekten vazgeçin. Tammy Nelson’a nazaran cinsel talep çiftler birbirlerine yakınlık göstermeye başlayınca oluşur. Cinsel ilişki, eşinize bağlı hissetmenizi sağlayacak ve evlilik stresini azaltır. Cinsellik ek olarak endorfin, dopamin, serotonin ve gün içindeki stresinizi azaltabilecek ve geceleri daha iyi uyumanızda destek olabilecek öteki beyin kimyasallarını özgür bırakmaya da destek sağlar. 

HATA3: HEP AYNI RUTİNE BAĞLI KALMAK

Uzun süredir beraberlik yaşayın çiftler yatakta bir sonraki adımın nasıl biteceğini bilir. Bu da ilişkiyi can sıkan bir hale getirebilir. Nelson’ın çiftlere önerisi yeni şeyler dememek. Örneğin beraberlik saatlerini değişiklik yapmak. Gece yerine sabahları deneyin örneğin. Ek olarak çiftlerin cinsellik hakkında konuşmaları rutinleri daha keyifli hale getirebilir.

HATA4: SÜREKLİ BASKI HİSSETMEKTEN VAZGEÇİN

İzlediğini diziden okuduğunuz kitaba hatta takip ettiğiniz toplumsal medya hesaplarına kadar her yerde ‘devamlı sex yap’ algısı sizi darlamış olabilir. Bu bakıştan kurtulun. 

HATA5: EŞİNİZLE NE HAKKINDA KONUŞUYORSUNUZ?

Son olarak akşam yemeği için ne yiyeceğinizi konuşmanın haricinde son olarak ne süre söyleşi ettiniz? New York’ta lisanslı bir evlilik ve aile terapisti olan Paul Hokemeyer’a nazaran kalite ilişkileri uyanık zamanlarda samimi bir duygusal bağlantıya gerekseme duyuyor. Hokemeyer, gözlerinizi kapatmadan ilkin eşinizle 30 dakika bağlantı kurun diyor ve şu şekilde devam ediyor:

“Tüm elektronik cihazları kapatın ve günün vakalarını sarın yada tartışın.” 

HATA6: UTANMAKTAN VE YARGILANMA KORKUSUDAN KURTULUN

Sex eğitimcisi Elona Landau, açık ve dürüst yazışma kuramamanın yatak odasındaki birçok çiftin sorunlarının merkezinde bulunduğunu söylüyor. Landau, “Yargılanmaktan, utanmadan ya da kapanmaktan korktukları için çiftler sessiz kalmayı tercih ediyor” diyor ve devam ediyor:

“Eşiniz zihin okuyucu değildir ve siz de değilsiniz. Daha sık sex yapmak, yeni şeyler tecrübe etmek yada libido tükeniyor hakkında kaygı etmek mi istiyorsunuz? Konuşun. Ayrıca eşinizden fizyolojik birliğin durumunu tartınmasını isteyin. Tıpkı ilişkiler büyüdükçe ve geliştikçe, cinselliğiniz de öyleki. “

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.