Partnerinizle son zamanlarda aranızda cinsel isteksizlik şeklinde sorunlarınız mı? var bu aşamada korkmayın çoğu zaman çiftler içinde bazen cinsel isteksizlik şeklinde problemler olabilmektedir. Bu aşamada mühim olan yapılması ihtiyaç duyulan aşamadır. Sizler için çoğunlukla sorulan Cinsel isteksizlik niçin olur sorusunu Ürolog Murad Çeltik çiftlerin sormakta zorlandıkları bu suali yanıtladı…

”Toplumumuzda cinsel isteksizlik – cinsel soğukluk denildiği vakit akla ilk gelen bayanlar olmaktadır. Oysa bilimsel emekler her beş erkekten birinde cinsel isteksizliğe rastlanıldığını ortaya koymaktadır (% 20 görülme sıklığı). Erkeklerde cinsel isteksizlik problemi sık olarak ortaya çıkan bir cinsel problemdir. 

Cinsel isteksizlik; ‘cinsel talep azalması’, ‘cinsel soğukluk’‘azalmış cinsel arzu’, ‘azalmış cinsel dürtü’ yada tıbbi terminolojide ‘hipoaktif cinsel talep’ olarak da bilinmektedir. 

Cinsel isteksizlik nedir? Cinsel isteksizlik tanımı Cinsel isteksizlik; cinsellik ile her türlü aktivitelerden, cinsel fikir ve fantezilerden uzaklaşma sorunudur. Cinsel aktiviteler içinde cinsel ilişki haricinde, mastürbasyon (öz doyum), cinsel içerikli rüyalar görme ve uyarılma yer almıştır. Probleminin cinsel isteksizlik problemi olarak tanım edilebilmesi için probleminin minimum 6 ay süreyle devam etmesi ve başka bir psikiyatrik soruna bağlı olmaması önemlidir.  Erkeklerde görülen cinsel isteksizlik büyük oranda ruhsal nedenli olmakla beraber, nadiren fizyolojik nedenler de etken olabilmektedir. ”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.