Cinsel ilişki esnasında korunma hem hanım hem de adam için büyük soumluluktur. Her iki cins içinde korunma yöntemlerini sizler için uzmanlara sorduk…

Hormonlu spiral olarak malum progesteron hormonunu rahim içine salgılayan rahim içi araçlar (Mirena), sistemik hormon almak istemeyen hanımlarda uygulanabilir. Etkinliği yüksektir, fakat başlangıçta kanamanın düzensiz olması, sonrasında kanamanın kesilmesi söz mevzusudur. Devletimizde yeni kullanılmaya başlanan bir öteki yöntem de histeroskopik olarak doğrusu vajenden geçilerek, kamera eşliğinde rahime girilerek uygulanır. Bu yöntem, her iki tüpe yerleştirilen, tüpleri tıkayarak geçişi engellemiş olan helozon şeklinde metaller kullanılarak uygulanır (Essure). İşlemin başarısı yüksektir. Anestezi olmadan yapılabilir ve karna kesi yapılmadığı için yara izi yoktur. Fakat geri dönüşü yoktur ve maliyeti öteki yöntemlere oranla daha yüksektir.

1516357512-WN2Z.jpg

Uzmanlar cinsel korunma şekilleri mevzusunda devamlı uyarılarda bulunuyor. Plansız ve istemsiz gebelikler ortaya fazlaca fena sonuçlar çıkarabiliyor. Bunun yanı sıra anne ve baba adaylarının psikolojisinde de ciddi hasarlar ortaya çıkabiliyor. Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Esra Can Çetin cinsel korunma yöntemlerini hem adam hem de hanımefendiler tarafınca değerlendirdi…

”Planlanmamış bir gebeliğin kürtajla neticelenmesi, hanımefendiler için büyük bir travma nedenidir. Bayanların kürtaj sonrasında yaşayacakları travmaya ve cinselliği hanımefendilerin omuzlarında yük haline getirmeye engel olmak açısından, adamın de gebelikten korunma sorumluluğuna ortak olması gerekir. Gebelikten korunma hem erkeği hem de hanımı ilgilendiren bir mevzu. Korunmanın hangi taraf için daha kolay olduğu, kişisel faktörlere bakılırsa değişkenlik izah edebilir. Hanımlarla ilgili yöntemler daha fazlaca sistemik hormon alımına bağlı pek fazlaca yan etkiyi bununla beraber getirir. Erkekle ilgili yöntemlerin başlangıcında gelen prezervatif, motivasyonun kafi olduğu durumlarda kolaylıkla tercih edilebilir. Prezervatifin bir korunma yöntemi olarak minimum yan etkiye haiz olması avantajlı bir durum.

1516357507-b6Xk.jpg

Erkeklerde korunma şekilleri

Günümüzde adamların kullanabileceği geri çekme, prezervatif ve vazektomi olmak suretiyle üç yöntem vardır. Prezervatif spermlerin vajinaya girmesini engelleyerek tesirini gösterir.Yöntemin başarıya ulaşmış olması için, erkekte cinsel ilişki esnasında ejakulasyondan ilkin salgılanan sıvılarda azca sayıda da olsa hareketli sperm bulunabileceği unutulamamalı ve prezervatif kullanımı son ana bırakılmamalıdır.

1516357507-HuYU.jpg

Lateks alerjisi olan hanımlarda tepki oluşturabilmesi haricinde yan tesiri yoktur. Hanım ve erkeği AIDS dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruması en büyük avantajıdır. Bundan dolayı, fazlaca eşlilerin ya da partneri fazlaca eşli olan hanımefendilerin kendini cinsel yolla bulaşan enfeksiyon, genital siğil ve serviks kanserinden koruması için bu yöntemi tercih etmeleri doğru bir seçim olacak. Kondom yırtılmasından kuşku edilen durumlarda ertesi gün hapı alınabilir.

1516357508-5o61.jpg

Erkekte vazektomi denilen, testisten spermleri penise getiren kanalların kesilmesi işlemi, geri dönüşü mümkün olmayan bir cerrahi uygulamadır. Cinsel yaşamı negatif etkilemeyen bu yöntem, asla çocuk arzusu olmadığı mevzusunda güvenilir olan erkekler için uygundur.

1516357508-RXrS.jpg

Hanımlarda gebelikten korunmada bariyer yöntemler

Bariyer yöntemler (diyafram, servikal başlık ve vajinal halka), hormonal yöntemler (doğum denetim hapı, koruyucu iğneler, implant), spermisidler, tüp ligasyonu ve rahim içi vasıta olarak sayılabilir. Bariyer yöntemlerden olan ve hanım kondomu da denilen diyafram; vajene doldurularak, halka şeklinde spermleri öldüren, yumuşak bir kauçuktur. Servikal başlık ise, rahim ağzına yerleştirilen bir bariyerdir. Kullanışsız olan bu iki yöntem, artık günümüzde tercih edilmemekte. Vajinal halka (Nuva Ring), yeni bir bariyer yöntemdir. Adetin 1. günü vajene yerleştirilip, 21. günü çıkartılan bu halka derine yerleştirildiği için, cinsel ilişki esnasında hastalık vermez ve lokal hormon salgıladığı için hormonal yan tesiri yoktur.

1516357509-wAeo.jpg

Bayanların korunmasında hormonal yöntemler


Bayanların korunmasında hormonal yöntemler; doğum denetim hapı, koruyucu iğneler ve implanttan oluşur. Doğum denetim hapları, 21 gün içilip, 1 hafta ara verilen ya da 28 tane ihtiva ettiği için ara verilmeksizin kullanılan formlara haiz bir korunma yöntemidir. Estrojen ve progesteron ihtiva ederler. Bu ilaçlar emziren hanımlarda, 35 yaş üstünde, sigara içen hanımlarda ve bazı hastalıkların varlığında kullanılamazlar. Bu benzer biçimde nedenlerle östrojen almaması ihtiyaç duyulan hanımefendiler için uygun olan, bir tek progesteron içeren ve mini hap da denen doğum denetim hapları da bulunmaktadır. Aylık ve üç aylık iğneler, devletimizde ruhsatı olan iki aşı türünü kapsar. Bu aşılardan biri bir tek progesteron içeren, 3 ayda bir kas içine uygulanan formdur (Depo Provera). Diğeri ise, ayda bir kas içine uygulanan östrojen ve progesteron beraber içeren formdur (Mesigyna). Her ikisinde de, sistemik dolaşıma geçen yüksek dozda hormon gebeliğe uygun ortam oluşmasını çeşitli şekillerde önler.

1516357511-hpHf.jpg

İmplantlar, yerleştirildikten sonrasında 5 yıl (Norplant) ve 3 yıl (İmplanon) koruyuculuğu olan ürünlerdir. Üst kolda cilt altına yerleştirilen kibrit çöpü boyutunda hormon salgılayan implantlar, uygun hasta gurubunda tercih edilebilir. Bu yöntemde de düzensiz kanamalar, kilo değişimleri, depresyon, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı, memelerde duyarlılık olabilir. İmplant, ufak bir müdahale ile yerleştirilip çıkarılır, çıkarıldıktan ortalama 3 ay sonrasında yumurtlama normale döner.

1516357510-l75d.jpg

Hanımlarda kullanılan öteki koruyucu yöntemler

Hanımlarda kullanılan öteki koruyucu yöntemlerden olan spermisid; spermleri öldüren, ilişkiden 10–15 dakika ilkin vajinaya uygulanan bir malzemedir. Köpük, jel, sprey, tablet ya da krem formunda çeşitleri bulunur. Hanımlarda bir öteki koruyucu yöntem olan tüp ligasyonu ise, hanımda tüplerin cerrahi olarak bağlanması işlemidir ve başarısı  %99,6’dır. Sadece bu yöntemin geri dönüşümü zor olsa gerek. Çoğunlukla laporoskopik olarak gerçekleştirilir. Lokal ya da genel anestezi gerekir. Karında ufak de olsa kesi izi olur ve laporoskopinin cerrahi riskleri (kanama, barsak hasarı benzer biçimde) söz mevzusu olabilir. Rahim içi vasıta (RİA), rahim içine yerleştirilen bakır metalinden, ucunda ip bulunan ve plastikten yapılmış bir alettir. Eski formları sarmal şeklinde olduğundan spiral de denen bu alet, günümüzde T harfi şeklindedir. Hormon içermediği için sistemik tesiri yoktur, koruyuculuğu on senedir. Güvenlidir fakat senede bir jinekolog kontrolü gereklidir. Takma ve çıkarma işlemleri bir miktar ağrılıdır. Ara kanamalar, kasık ağrısı ve vajinal akıntıya yol açabilir.

1516357511-SZJT.jpg

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.