Evlilikte yada partnerinizde cinsel yaşamınızda en oldukca yaşadığınız sorunları sizler için derledik. Her ne kadar evlilik güzel bir şey olsa bile bir erkekle bir yastığı paylaşmanın da zorlukları vardır. Bunlar içinde geçim sıkıntılarının yanında aslına bakarsak eşiyle olan evliliği en oldukca etkileyen durumlardan biri sekstir. ”Cinsellik bir evliliğin temelidir.” Bu temelde problemler yaşıyorsanız dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan durumlar vardır. İşte bu durumları sizler için derledik…

cinsellikte yaşanan problemler

Ten uyumu…

Partnerinizle aranızdaki ten uyumu tensel temas dediğimiz bir kadının bir adama ya da tam tersi olarak arzusu ten uyumunun ne kadar kuvvetli bulunduğunu göstermektedir. Cinsellikten adamın ve kadının vücut sıvılarının, ter dahil, birbirleriyle uyumlu olması gerekemektedir. Ten uyumunda mesele yaşamayan çiftler birbirlerini arzular ve tutku dolu tensel aşk olarak nitelendirdiğimiz duyguyu yaşarlar. Evlilikte eğer olmazsa olmazlar içinde olan temel nedenlerden biride ten uyumudur. 

Bayanların korkulu rüyası vajinismus…

Çoğu zaman hanımefendilerin cinsel ilişki esnasında vajinasındaki kasların kasılarak adamın girişine izin vermemesidir. Bu durumda hanım istemsizce erkeği kendisinden uzaklaştırarak cinsel ilişkiyi reddeder. Çoğu zaman hanımefendilerin ilk gece korkusundan oluşmaktadır. Bu durumda adamın hanımı sakinleştirmesi ve ikna etmesi oldukca önemlidir. Aksi taktirde cinsel ilişkiye girme süresi uzayabilir hatta ruhsal destek bile gerekebilmektedir. 

Erken boşalma…

Adamın heyecanına yenik düşerek eğerki fizyolojik bir sorundan kaynaklı değilse, erkeklerdeki erken boşalmanın sebepleri içinde ruhsal olarak bu durumu değerlendirebiliriz. Bu durumda gene aynı şekilde ilk gecenin heyecanına yenik düşerek ”kızlık zarını bozma” baskıları sebebiyle ya da ”ya başaramazsam” düşüncesi ile oluşan durumdur. Bir kez erken boşalan adam, gene başarısız olacağım kaygısını oldukça yoğun yaşar ve eşiyle cinsellikten adeta kaçar. Bu durumu atlatabilmek için psikoterapiye gerekseme duyulabilir.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.