Devamlı cinsel ilişkiye giren insanoğlu ciddi çekince altındadırlar. Eğer lüzumlu korunma koşullarını sağlamazlarsa fena durumlarla karşılaşabilirler.  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ne işe yaradığını ve cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinin neler bulunduğunu sizler için derledik. Ne olursa olsun okumalı ve lüzumlu önlemleri almalısınız…

Genital uçuk 
Genital uçuk çoğu zaman hanımlarda görülen bir cinsel hastalıktır.  İdrar yollarında çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara, menenjite, rahim ağzı kanseri ve düşüklere niçin olabilmektedir. En büyük emaresi de hanım üreme organında kaşıntı ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler görülür.  Genital uçuk,  tedavi edilmediği takdirde kendinden gelişebilir. Bu yüzden tekrarlamadan bir uzmana başvurmanız gerekebilir.

HIV – AIDS
HIV virüsü genellkle kan kanalıyla bulaşan bir hastalıktır.  HIV de ilerlediği vakit aıds hastalığına sebebiyet verebilir. Bu yüzden vermiş olduğu emareleri dikkatli bir halde izlemek gerekir.  HIV virüsü taşıyan kişide  hastalık yaşanmayabilir. Sadece bu virüsü taşıyanlar hastalığı bir başkasına bulaştırabilirler. HIV vücuda girdikten 10 yıl sonrasında da kendini etken hale getirebilir. Sonrasında ise aıds hastalığı meydana gelebilir. 

HIV – AIDS hastalığın emareleri şu şekildedir;
Devamlı olarak halsizlik,
Cinsel organlarda meydana gelen ağrı ve yara 
Aşırı kilo kaybı 
Gece ansızın meydana gelen terlemeler 
Bu hastalığın tedavisi maalesef günümüzde yoktur sadece kullanılan ilaçlarla yaşama süresi uzatılabilir.

Hepatit B
Hepatit Bvirüsü kan kanalıyla ve cinsel ilişki esnasında bulaşabilen bir hastalık türüdür.  Hem de hepatit B virüsü,  başka bir kişiyle aynı bardaktan bir şey içme, aynı yemekten yeme şeklinde davranışlar neticesinde de meydana gelebilmektedir. 
Hepatit B virüsü gelişmeden ilkin bir ekip emareler verir.

Hepatit B hastalığı  emareleri şu şekildedir;
Cilt renginde sararma,
alev ateş hastalıklar, 
kusma ,
karaciğerde gelişme 
idrar yaparken acı 
şeklinde emareler, hepatit  B virüsünün emareleri içinde yer alabilir.

Frengi 
Frengi hastalığı vücuda girmiş olduğu andan itibaren tüm bünyeyi etkisinde bırakır. Bu hastalığı erken evrede belirlemek oldukça önemlidir. Hem de annede frengi görülüyorsa bebekte görülme riskide oldukça fazladır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların genel olarak emareleri şu şekildedir;

– Devamlı ateşlenme 
– Sık sık idrara çıkma 
– İshal 
– Bulantı ve kusma 
– Penis akıntısı 
– Vajina akıntısı 
– Genital siğiller 
– Tane süreci haricinde meydana gelen kanamalar 
– İdrarı yaprken yanma ve ağrı 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan iyi mi korunuruz?

– Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en güvence yolu şüpheli meydana gelen cinsel ilişkilerden uzak durmaktır.
– Hanımlarda ve erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kadının ve adamın muhakkak prezervatif kullanımı gerekir.
– Şüpheli bir cinsel temas sonrasında cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili testlerin yapılması önerilmektedir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.