Anne ve baba adaylarının uzmanlara sordurulmuş olduğu ilk soruların önderlik yapar hamilelikte cinsellik, çiftler çocuğa zarar geleceği korkusu ile birbirinden uzak dururlar sadece bu doğru değildir. Uzmanlara sizler için hamilelikte cinsellik iyi mi olmalıdır diye sorduk. Cinsellik, hamileliğin hiçbir döneminde engellenmesine gerek olmayan fizyolojik bir vakadır. Anne adayında erken doğum riski yoksa hamileliğin her döneminde cinsel ilişki özgür olabilir. Doktorlar mutluluk hormonunun etken olarak salgılanması ve bebeğe geçmesi açısından hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi tavsiye etmektedir.

Hamileliğin son aylarında da cinselliğin bir başka artısı daha vardır. Salgılanan hormonlar ve spermin içindeki hormonlar bilhassa 37. haftadan sonrasında doğumun düzgüsel olarak başlamasını sağlamaktadır. Doğrusu hamileliğin her aşamasında cinsel yaşam belli kurallara bağlı olarak sürdürülebilir. Doğal ayrıca, cinsellikte pozisyon da önemlidir.

Hamilelik süresinde, çiftler bebeğe baskı olmayacak pozisyonlarda beraber olmalı, cinsellik esnasında eşi hamile olan adam daha yumuşak davranmalıdır. Bu kurallara bağlı kalınarak, hamileliğin hangi ayı olduğuna bakılmaksızın cinsel yaşam devam edebilir. Sadece hamilelikte problem var ise cinsellik ertelenmelidir.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.