Hanım Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, adamların üreme sistemleri üstünde negatif tesiri olan ibuprofen hakkında elmaelma okurlarına bilgiler verdi. 

Görgen şunları söylemiş oldu:

“Son meydana getirilen araştırmalara nazaran, ibuprofen üreme hormonlarının üretimini etkiliyor. Bilhassa fazla oranda kullanıldığında kas yitirilmesine, libido azalmasına ve depresyona yol açabiliyor.

Doğal alınan doz da mühim. Bilhassa üreme hormonlarındaki etkilenme için günde 6 tablet kafi oluyor. Eğer bu doz uzun süre alınırsa yalnız hormon üretimi etkilenmekle kalmıyor, kas kaybı, depresyon ve ereksiyon problemleri bile görülebiliyor.

 Danimarkalı bilim adamları 18-35 yaş aralığındaki erkeklerde izlenen bu durumu “kompanse hipogonadism” olarak adlandırıyor.

GÜNDE İKİ KEZ…

 Normalde erkeklerde bu fonksiyonları düzenleyen başlıca hormon “testosteron’dur.” Bu hormonun ilerleyen yaşla birlikte azalması, üreme ile ilgili fonksiyonların bozulmasına neden olur. Sadece aynı etkisinde bırakır dört hafta süresince günde iki kez (600 mg) ibuprofen kullanan erkeklerde de ortaya çıkabiliyor.

Zira bu ilacı kullanan erkeklerde, testosteron üretimini uyaran LH (luteinizan hormon) seviyesi artarken, testosteron seviyesi düşer.

UZUN SÜRE KULLANANLAR RİSK ALTINDA

Danimarka Üniversitesi’nden araştırmacılar, 31 gönüllü ile çalıştılar. Sonrasında ilaç kullanımı durduruldu. Hem de testiküler hücreler de laboratuvarda çalışıldı.

Bu emek harcama, ibuprofenin testis sağlığına hasar verebileceğini gösteren ilk çalışmadır.

Araştırmacılar, bu ilacı o kadar da lüzumlu olmayan nedenlerden dolayı şuursuzca kullanan erkekleri uyardılar. Sadece esas risk altında olan grup, bilhassa kronik ağrı sebebiyle uzun süre bu ilacı kullananlar.

Uzmanlar, dikkatsiz ve bilinçsiz kullanımının, sperm üretimini bozacak yolu başlatabileceği mevzusunda uyarıyor. Bu durum, batı vatanlarında son 40 yılda sperm sayısında görülen azalma dikkate alınırsa oldukça daha ehemmiyet kazanıyor.

ARTRİT, FİBROMİYALJİ, ROMATİZMA…

Bilhassa artrit, fibromiyalji, romatizma şeklinde hastalıklarda bu tip ilaçlar uzun süre kullanılıyor. Oluşan hormonal etkilerin yanında vücut kılları, kas kitlesi ve göğüs gelişimi mevzusunda da etkilere rastlanabilir.

Spor meydana getiren erkekler içinde da egzersize bağlı ağrı ve zedelenmeler için kullanılan ilaç dozu her geçen gün artıyor. Doğal ki ilaç endüstrisi, “asla kaygı etmeyin ve güvenle kullanın ” mesajları veriyor.

Emek harcama, 31 şahıs şeklinde ufak bir grupta yapılmış olmakla birlikte, 600mg/gün ve 6 haftalık kullanımda ortaya çıkan negatif yan etkisinde bırakır bakımından ehemmiyet taşıyor. Pek oldukça ülkede kullanılan ibuprofen kısa dönem için etkili ve güçlü bir ağrı kesici. Sadece günlük doz ve uzun solukta kullanım açısından dikkatli olmak koşul.”

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.