Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ve 10. yılına özel olarak tanıttığı yeni iPhone modeli iPhone X geçtiğimiz günlerde özel bir sunumla tanıtıldı. Yeni hazırlanan ve ilk defa kullanılan Steve Jobs toplantı salonunda gerçekleşen sunuma ilgi her zamankinden fazlaydı.

Merakla beklenen Apple ürünleri sunumda tanıtıldı ve milyonlarca kişi  tarafından da canlı yayınlarla ve yayın sonrası videolarla izlenildi.

Hiç şüphe yok ki sunumun en merakla beklenen kısmı da her zaman olduğu gibi iPhone telefonun yeni modeli oldu.

Sunumda Apple yeni ürünlerinin Amerika satış fiyatlarını duyururken bazı ülkerlerdeki satış fiyatlarıda belli oldu. iPhone 8’in fiyatını 699 dolar , iPhone X fiyatı ise 999 dolar olarak lanse edildi.

Amerika fiyatının belli olmasının ardından bazı ülkelerdeki satış fiyatı da aşağıdaki şekilde oldu.

Gördüğünüz üzere Türkiye fiyatı belli olmasa da daha önceki modellere göre ve Türkiye’de eklenen vergiler ve bir takım ek ücretleri aşağıdaki gibi hesaplarsak iPhone X söylentileri boşa çıkarmamış olacak ve 5.000 TL bandının üzerinde bir fiyata satılacak.

Kısaca Türkiye fiyatınına bir göz atalım.

Örnek olarak 999 dolar olarak lanse edilen iPhone X modelini bazı alırsak aşağıdaki şekilde bir tahmin yapılabilir. Tabi ki tahminimiz biraz merak edenleri üzecek ama Türkiye’den bu telefona sahip olmak için bu rakamları gözden çıkartmak gerek.

İşte basitçe iPhone X Türkiye ücret hesabı.

% 25 ÖTV eklenecek, + 249,75 $
% 10’luk TRT Bandrolü payıda yine Türkiye’ye özel eklenecek + 99 $
ve ortaya çıkaran rakama da % 18’i ile KDV ekledikten sonra (+243 $)iPhone 6 ve iPhone 7 kar marjlarınıda eklersek

999$ +249,75$+99$+243$+150$ = 1741 $

Tüm kalemleri hesapladığımızda 1741$ civarında bir rakam oluyor ve buda yaklaşık 6.000 TL civarında bir ücrete denk geliyor. Yani iPhone X modelini cebimizde taşımak istiyorsak 6.000 TL yi gözden çıkarmak gerekiyor. Tabi ki bu iPhone X 64 GB modeli için geçerli, eğer iPhone X 256 GB modelini satın almak istiyorsanız bunun için de yaklaşık 7.000 TL ücreti cebinizden çıkarmanız gerekiyor.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.