Zombilerin dahil edilmesi ile, Ölü Uzay’ın nostaljik anılarını ortaya çıkaracak bir bilimkurgu macerası olarak ortaya çıkan Sonuncu Günü 2’ni görmek kolaydır. Ancak geniş ve çıplak peyzajla, bir tür fantezi-vibe düşürür.

Fantezi yola sapmak olsaydı, Naughty Dog’un yeni karakterlerle çıkması gerekeceğini düşünüyorum, çünkü hikayenin geri kalan kısmı ile örülmeyecekmiş gibi hissediyorum. Dolayısıyla yeni bir hikaye ve yeni karakterler olurdu. Ve fantezi bakımından, muhtemelen başkahramanları epik bir yolculukta görebiliriz, belki başka bir güvenli cennet bulmak için? Kötü adamların etrafında dolaşmanın gizliliğine böylesine bir vurgu yapmak yerine, belki bir efsanenin dışına çıkan çok daha fantastik bir şeye dönüşen tıkırtı zombilerinin mutasyonunu görebiliyordum.

Öte yandan, bilim-kurgu rotasına inmek olsaydı, zaman çizelgesinin geleceğe doğru ilerleyeceğini düşünüyorum. Silahlar çok daha gelişmiş olacaktı ve kalan medeniyetler daha da toplanmış bir şey haline gelmiş olacaktı. O zaman bir tür hükümet bile olabilir. Hala ileride gerçekleşirse, zombiler bir çeşit evrim süreci veya mutasyon geçirdi ve onları daha tehditkâr kılan, daha berbat bir şeye dönüşeceklerini düşünüyorum. Ancak, belki de gelecekte belki bu sefer bir iyileşme üzerine rastladığı zaman olacaktır.

Hangi senaryonun En Son 2’de olma ihtimalini seçmek zorunda kalırsam, bilim-kurgu senaryosunu oylardım. Karakter gelişimi ve hikaye anlatımı açısından çok daha fazla seçenek ile daha olası görünüyor. Ve Druckmann orijinal karakterlerle sımp tutup tutamayacağını Joel ve Ellie, önemsemezdi çünkü hikaye ne olursa olsun uyarlanacaktı. Ayrıca, bilim-kurgu senaryosu, The Last Of Us evrende daha mantıklı geliyor çünkü fantezi üzerine düşündüğümde, uçan ejderhalar, sihirbazlar ve sihirbazlar düşünüyorum, gerçekten zombi değil, ıssız, kıyamet içinde bir Dünya. Bilimkurgu kıyamet öykü anlatımının bu alanına tam olarak uyuyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.